Araç değer kaybını trafik sigortası karşılar mı?

Maddi hasarlı trafik kazasına karışan herkesin merak ettiği konulardan birisi de araç hasar onarım işlemi gördükten sonra oluşan değer kaybını trafik sigortası karşılar mı sorusudur. 

Evet trafik sigortamız bu noktada araç değer kaybını karşılar ve zararımızı giderir. Zorunlu trafik sigortası teminat kapsamında yer alan hizmetlerden birisi de araç değer kaybı hakkıdır.

Trafik sigortası araç değer kaybı nasıl alınır?

Araç değer kaybı tazminatı hakkınızın tahsil edebilmeniz için aracınızda herhangi bir yaş sınırı yoktur, değer kaybı yaş sınırı olmamakla birlikte kilometre sınırı bulunmaktadır. 165.000 km’nin üstündeki araçlara aracın yaşı ne olursa olsun değer kaybı hakkı çıkmamaktadır. Ayrıca 2 sene içerisinde başvuru yapmayanlar değer kaybı hakkını kaybediyor.

Trafik Sigortası Araç Değer Kaybı Şartları

  • Kaza sonrası 2 yıl geçmemiş olmalıdır.
  • Minimum %25 kusursuz olmanız gerekir.
  • Aracın km’si 165.000 üstünde olmamalıdır.
  • Karşılıklı veya polis tutanağı tutulmuş olmalıdır, tutanak yoksa değer kaybı alınamaz.
  • Aracın kaporta aksamından hasar almış olması gerekmektedir.

Araç değer kaybı bireysel başvuru yapabilmek için, exper raporu, bilirkişi raporu, policelerin evrakları, dilekçe örneği vb. gibi evrakların toplanılıp başvurulması gerekmektedir. Evraklar eksiksiz olsa dahi, bilirkişi olmadığınızdan ötürü sigorta firmasının size %40 %50ye varan rakamlarda eksik ödeme yapma ihtimali vardır. Bu Eksik ödeme alındığı taktirde, tahkim komisyonunda dava açılması gerekmektedir.

Tüm bunlarla uğraşmamak adına bu noktada yapılacak en doğru adım bir avukat desteği almaktır. Değer Kaybı Nasıl Alınır noktasında avukat size gerekli yardımı sağlayacak olup süreçte yanınızda olacaktır. Sigorta Hukuku uzmanı Avukat Mehmet Emin Tüfekçi değer kaybı konusunda güvenilir ve tecrübeli bir avukattır ve değer kaybı sürecini tamamen ücretsiz olarak yönetmekte, takip etmektedir.

Sigorta firmasından ne kadar Araç değer kaybı alabileceğinizi öğrenmek ve ücretsiz kaza değer kaybı başvurusu yapmak için yazımızın aşağısında yer alan başvuru formunu doldurabilir veya (0212) 665 05 96 no’lu numaradan 09:00 – 18:00 saatleri arasında ücretsiz değer kaybı hesaplaması ve başvurusu  yapabilirsiniz.